Marmaris / Muğla
+90 537 450 43 48
info@marmaristuzevi.com

Tuz Odası Terapisi

Tuzdan Gelen Sağlık

Tuz odası, tuz mağaralarının şifalı etkilerini sağlıklı yaşam merkezlerine, alternatif tedavi kliniklerine hatta evlere taşımak için geliştirilmiş sistemlerdir. Tuzun ana özelliği ödem alıcı olmasıdır. Tuzu solunabilir mikropartiküller halide havaya karıştırmak bu işin ana unsurudur. Bu mikropartül halindeki tuzları solumak, solunum yollarındaki tıkanmaları açar. Anti mikrobiyal bir madde olan tuz bu sayede solunum yollarını doğal bir yolla temizler. Böylece daha rahat nefes alabilir, aynı miktarda havayı ciğerlerinize çektiğinizde daha fazla oksijen alabilirsiniz. Astım, nefes darlığı, KOAH, sinüzit hastalarında ciddi bir rahatlama sağlar. Yine -solunum sistemi ile ilişkili olarak rahat nefes alamama kaynaklı- uyku düzensizlikleri, uyku bozuklukları, sabahları yorgun uyanma durumlarında yüksek düzeyde faydası görülen bir yöntemdir.

Tuz terapisi ilk olarak 1843 yılında Dr. Felix Boczkowski ‘nin görev yaptığı Polonya’nın Wieliczka şehrindeki tuz madeninde (tuz mağarasında) çalışan işçilerin akciğer rahatsızlıklarına yakalanmadığını fark etmesi ve bu durumu bilimsel olarak ele alıp bulgularını raporlaması ile başlayan bir süreçtir. Bu olay akabinde Polonya’daki bu maden içerisinde dünyanın ilk tuz terapi merkezi açılmıştır. Devam eden zamanlarda dünya üzerindeki tuz mağaralarında benzer terapi merkezleri kurulmuştur. Bu ülkeler arasında Avusturya, Romanya, Kırgızistan, Rusya, Ukrayna, Slovakya, Belarus, Pakistan ve Nahçivan var. Nahçivan ‘da yer alan Duzdağ Mağarası 1980 yılından beri başta astım ve nefes darlığı olmak üzere solunum sistemi ile ilgili rahatsızlıklar için resmi devlet hastanesi olarak hizmet vermektedir.

Rahatsızlığı olan ve bu terapi merkezlerine ihtiyaç duyan herkesin dünya üzerinde sayılı olan bu merkezlere ulaşma imkanı olmamasından dolayı tuz mağaralarının mikroklimatik etkisini sağlayan çalışmalar yapılmıştır. Spa merkezlerinde, sağlıklı yaşam klüplerinde ve alternatif tedavi kliniklerinde benzer mikroklimatik etkileri sağlayan tuz odaları, tuz saunaları gibi hizmetlerle bu şifalı etkiler sağlanmaya çalışılmaktadır.

Canlı Destek
Canlı Destek
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim ?

* Sağlığınız bizim için önemli.